Home » Zdrowie » Czy warto korzystać z porad medycznych w internecie?

Czy warto korzystac z porad medycznych w Internecie_WAPTEKAPomimo publicznej opieki zdrowotnej, wielu z nas nadal nie stać na profesjonalne leczenie. Bolesna prawda jest taka, że badania, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niewiele wnoszą. Z morfologii czy standardowego badania moczu zazwyczaj nic nie wynika. Aby wykryć schorzenie, nierzadko musimy zapłacić za dodatkowe, kompleksowe badania, które nie są dostępne w pakiecie NFZ. Co więcej, kilkumiesięczne kolejki na wizytę do ginekologa czy endokrynologa również nie zachęcają do korzystania z opieki państwowej.

Fora internetowe

W takiej sytuacji nierzadko szukamy pomocy na własną rękę. Wystarczy wejść na forum medyczne, by zobaczyć, jak wiele w nim wpisów. Chorzy udzielają sobie nawzajem porad, polecają lekarstwa, specjalistów i przychodnie. Bywa i tak, że nawet sami lekarze udzielają odpowiedzi na pojawiające się tam pytania. Wśród wielu postów niestety można zauważyć wpisy osób, które najzwyczajniej obawiają się wizyty u lekarza i pomocy szukają właśnie na forum. Nie jest to dobra postawa, gdyż odwlekanie wizyty raczej zaszkodzi, niż pomoże. Porady medyczne dostępne w internecie mają oczywiście wartość, o ile korzystamy z nich z rozsądkiem.

Blogi autorskie

W cyberprzestrzeni można także się natknąć na blogi pisane przez osoby nieuleczalnie chore. Jest to niewątpliwie pomocne, gdyż ułatwia życie innym chorym i ich rodzinom. Wiele blogów użytkowniczek sieci poświęconych jest pielęgnacji włosów, skóry, czy paznokci. Blogerki nie tylko opisują sprawdzone przez siebie metody i kosmetyki. Wiele z nich eksperymentuje, tworząc własne kosmetyki na bazie produktów naturalnych. Dotyczy to przede wszystkim wcierek do włosów i płukanek z ziół. Trzeba przyznać, że powrót do medycyny naturalnej raczej cieszy niż smuci. Zioła nierzadko mają takie samo działanie jak dużo droższe produkty farmaceutyczne dostępne w aptece.

Pamiętajmy jednak, że wszystko to stanowi zazwyczaj formę pomocy doraźnej. W wielu przypadkach konieczny jest kontakt z lekarzem. Tylko on może przepisać leki, które pomogą. Jeśli nie stać Cię na wizytę prywatną, jak najszybciej skontaktuj się z przychodnią. O ile sprawa jest pilna, zawsze możesz zapytać lekarza, czy przyjmie Cię dodatkowo w danym dniu. Nikt nie lubi się prosić, ale nierzadko takie rozwiązanie jest najlepsze.